Leśny Zakład Doświadczalny w Krynicy-Zdroju

Aktualności

GALERIA ZDJĘĆ

Gospodarka leśna

Ochrona przyrody

Narciarskie Trasy Biegowe ,,u Leśników"

,,Puchar Rektora UR" - 2017"Puchar Leśników Krynickich" - 2015Homologacje FISMapa dojazduPogoda

Centrum Szkolenia „u Leśników”

Strzelnica myśliwska
"u Leśników"

Edukacja Leśna

Turystyka i rekreacja

Przetargi

Szlaki rowerowe


Licznymi drogami leśnymi i szlakami turystycznymi poprowadzone są również szlaki rowerowe o różnym stopniu trudności .  

Trasy rowerowe w Krynicy Zdrój:

1. Szlakiem Cerkwi Łemkowskich Krynica – Krzyżówka – Berest – Piorunka – Czyrna – Mochnaczka – Tylicz – Muszynka - Wojkowa – Powroźnik – Krynica.

2. Trasa na Jaworzynę Krynicką (1114 m.n.p.m) Krynica – Słotwiny – Runek (1080) – Jaworzyna Krynicka – Dolina Czarnego Potoku - Szpital w Krynicy – Krynica Centrum.

3. Latem rowerem zimą na narty. Krynica – Muszyna – Andrzejówka – Żegiestów – Pusta Wielka – Bacówka nad Wiechomlą – Runek – Jaworzyna Krynicka – Dolina Czarnego Potoku – Krynica Centrum.

4. Dookoła Krynicy Krynica – Kopciowa (Cichy Kącik) – Jakubik – Mochnaczka – Krzyżówka – Krynica.

5. Atrakcyjne widoki z nad Krynicy.Krynica Centrum – Krynica ul. Cmentarna – Krzyżowa Góra (813 m n.p.m.) – Przełęcz Krzyżowa - Słotwiny – Krynica Centrum.

Malownicze trasy rekreacyjno-sportowe tworzą wspaniałe warunki do zwiedzania Krynicy-Zdroju i jej okolic na rowerach. Trasy łączą Krynicę, a dokładnie Górę Parkową, z malowniczą miejscowością agroturystyczną, jaką jest Tylicz. Wytyczone zostały tak, aby nie tylko dawały satysfakcję z pokonywania kolejnych kilometrów i własnych słabości na podjazdach lub zjazdach, ale były też bogate w piękne widoki i panoramy okolic. Cała trasa liczy ok. 13 km. Trasa posiada oświetlony 2-kilometrowy odcinek Roma-szczyt Góry Parkowej.

Z samego szczytu Góry Parkowej, gdzie dochodzi trasa, możemy podziwiać malowniczą południową część naszego kraju, a nawet Słowację.

Jadąc ze szczytu ok. 1000 m przy altanie na wysokości "źródełka miłości", skręcamy w prawo i po pokonaniu dosyć stromego, ale łatwego zjazdu, po ok. 900 m dojeżdżamy na południowe zbocze Góry Parkowej, skąd rozpościera się widok na Górę Krzyżową, szczyt Jaworzyny Krynickiej, cerkiew prawosławną na ul. Cmentarnej oraz kościół p.w. Św. Antoniego. Dalej jedziemy prosto, zostawiamy po lewej stronie dworzec i kościół i udajemy sie w stronę "Polany Michasiowej" ze sławnym źródełkiem "Bocianówka". Tutaj robimy małą pętlę i wracamy na polanę, z której możemy udać się w stronę ul. Źródlanej. Niestety zjazd na tę ulicę jest dosyć trudny. Na końcu zjazdu docieramy do drogi, gdzie skręcamy w lewo i wspinamy sie coraz wyżej. Mijając szyb wiertniczy „Zuber" docieramy do "Ogrodów" gdzie „łapiemy" trasę i po ok. 300-400m. docieramy do dużej polany, gdzie nasz wysiłek zostaje nagrodzony ciszą, spokojem, zapachem lasu i pięknymi widokami. Stoimy dokładnie na wprost Jaworzyny Krynickiej, która właśnie z tego miejsca prezentuje sie najbardziej okazale.

Udając sie dalej w stronę Tylicza, skręcamy w lewo zostawiając Jaworzynę i osiedle „Źródlana" za sobą, poruszamy sie leśną drogą, bardzo szeroką o łagodnym przebiegu – jest to idealny odcinek dla mniej wymagających i słabo zaawansowanych. Po ok. 2 km skręcamy w lewo i wspinamy się ok. 400 m pod górę na przełęcz (652 m n.p.m.), z której pozostaje nam tylko zjazd do Tylicza w okolice stacji narciarskiej. UWAGA: zjazd nie należy do najłatwiejszych! Dojeżdżając do dużej polany, możemy podziwiać wspaniałe widoki na wzniesienia okalające Tylicz. Docierając w okolice wyciągów narciarskich, możemy skręcić w lewo, przez co dojdziemy do ośrodka "Domki w lesie", na terenie którego wytyczona jest ok. 2, 5 km trasa o niewielkim stopniu trudności.

Do Krynicy możemy wrócić tą samą trasą lub – dla mniej wytrwałych – autobusem z pobliskiego przystanku „Tylicz – stacja narciarska". Jeżeli zdecydujemy się na powrót trasą, to bez żadnych zmian wracamy nią do szybu wiertniczego „Zuber" – w tym miejscu możemy spróbować swoich sił i skręcić w prawo celem pokonania ostrego podejścia "pod krzyż". Jeśli zdecydujemy sie na trasę z podejściem, to po ok. 300 – 400 m teren sie wyrównuje i już łagodnie prowadzi do drogi na szczyt Góry Parkowej.

UWAGA! Odcinek pomiędzy szybem a krzyżem jest jednokierunkowy ze względu na dużą różnicę wzniesień! Możemy go pokonać wspomnianym wymagającym podejściem wyłącznie w stronę Góry Parkowej – w przeciwnym kierunku zjazd jest bardzo niebezpieczny, ponieważ kończy się zakrętem z jednoczesnym zwiększeniem nachylenia. W okolicach znanego nam już „źródełka miłości", możemy skręcić w prawo i dojechać do drogi na "Romę", gdzie trasa sie kończy, lub skręcić w lewo i szeroką drogą dostać się na szczyt Góry Parkowej, skąd zaczęliśmy naszą wycieczkę. Rower jest prostą, zdrową i szeroko dostępną formą ruchu. Uprawiać ten sport można nie tylko na poziomie sportu wyczynowego ale przede wszystkim w amatorskim wydaniu. Prostota tego ruchu powoduje, że mogą ją uprawiać ludzie w różnym wieku oraz o różnym poziomie przygotowania kondycyjnego i sprawnościowego.

2009-2012 Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie 31-120 Kraków, Al. Mickiewicza 21, fax: (012) 633 62 45